Erhvervspolitik: Silkeborg skal tilbage i top

7. november 2025

KV25: I de år, hvor Steen Vindum stod i spidsen som borgmester (2014–2021), blev der ført en målrettet erhvervsvenlig politik i Silkeborg Kommune. Det skabte høj beskæftigelse, styrkede kommunens økonomi og gav virksomheder lyst til at investere. 

Resultatet kunne ses sort på hvidt: Fra en bundplacering i Dansk Industrisårlige undersøgelse over kommunernes erhvervsvenlighed i 2014, rykkede Silkeborg hele vejen op på en flot 2. plads i 2021.

Desværre er udviklingen vendt. Fra 2022 er Silkeborg igen raslet ned ad listen – i 2023 landede kommunen på en 13. plads. Det sender et negativt signal til erhvervslivet, og konsekvensen har været tydelig: Væksten i kommunen er dalet fra høj til moderat. Det er en kurs, som Venstre vil ændre – for uden stærke virksomheder og arbejdspladser er der ingen stærk velfærd.

"Silkeborg er en vækstkommune – men vi kan kun fastholde den position, hvis vi giver erhvervslivet de rette rammer. Det handler om alt fra hurtig sagsbehandling til tilgængelige erhvervsgrunde og en kommune, der altid ser muligheder frem for begrænsninger," siger Steen Vindum, næstformand i Økonomi- og Erhvervsudvalget.

Erhvervspolitik med klare mål

Venstre ønsker en ambitiøs og erhvervsvenligpolitik, hvor fundamentet er tæt dialog med virksomhederne. Målet er, at Silkeborg i perioden 2026–2029 igen skal ligge i top-5 i Dansk Industris erhvervsvenlighedsundersøgelse.

"Vi har bevist før, at Silkeborg kan blive en af Danmarks mest attraktive kommunerat drive virksomhed i. Den position skal vi tilbage til – ikke for statistikkens skyld, men fordi det skaber arbejdspladser, vækst og nye muligheder for borgerne," understreger Steen Vindum.

En central del af politikken er, at kommunens administration skal udvise imødekommenhed og handlekraft, når erhvervslivet banker på.

"Når en virksomhed henvender sig med en investering eller et projekt, skal kommunen være klar med hurtige svar. Vores tilgang skal altid være at spørge: hvordan kan vi få det her til at lykkes – ikke hvordan kan vi stoppe det," siger Steen Vindum.

Nye erhvervsområder 

En stærk erhvervspolitik kræver også attraktive rammer. Derfor vil Venstre sikre, at der er erhvervsgrunde klar rundt i kommunen – især langs Silkeborgmotorvejen og ved den kommende Hærvejsmotorvej. 
Nye erhvervsområder ved Hårup, Skægkær og Thorning – og måske i Ans – skal etableres hurtigst muligt:

"Vi skal udnytte det enorme potentiale, vi har med motorvejene. Det er her, vi kan tiltrække både produktionsvirksomheder og videnserhverv. Det kræver, at vi har erhvervs­grunde på hylden – ellers flytter arbejdspladserne andre steder hen," forklarer Steen Vindum.

Samtidig skal kommunen understøtte udviklingen af grønne arbejdspladser, som både skaber vækst og bidrager til løsningen af klimaudfordringerne.

Handelsliv, turisme og outdoor 

Et stærkt erhvervsliv handler ikke kun om store virksomheder – det handler også om det lokale handelsliv, turismen og oplevelsesøkonomien. Venstre vil sikre gode vilkår for butikkerne i Silkeborg, så midtbyen fortsat er et naturligt samlingspunkt for borgere fra hele oplandet. Det betyder bl.a. gode parkeringsmuligheder og nem adgang til byen.

Turisme og outdoor har et kæmpe potent­iale. Med Danmarks største sammenhæng­ende skovområde, søer, Gudenåen og unikke naturmiljøer er Silkeborg allerede et centrum for naturoplevelser.

"Outdoor og turisme er ikke bare fritid – det er også arbejdspladser, investeringer og udvikling. Vi skal understøtte de virksomheder og ildsjæle, der skaber oplevelser, og samtidig sikre de rammer, der gør Silkeborg til Danmarks outdoor-hovedstad," siger Steen Vindum.

Tilbage til sporet

Med Venstres erhvervspolitik skal Silkeborg tilbage i vækstsporet. Det handler ikke om at jagte rekorder, men om at sikre fundamentet for velfærd, arbejdspladser og udvikling i hele kommunen.

"En stærk kommune kræver et stærkt erhvervsliv. Det er virksomhederne, der skaber arbejdspladserne, væksten og skatteindtægterne til vores velfærd. Derfor er en erhvervsvenlig politik ikke bare en erhvervspolitik – det er en velfærds­politik," fastslår Steen Vindum.


På erhvervsområdet vil vi…

  • Ambitiøs erhvervspolitik: Skabe optimale rammer for både iværksættere, små og store virksomheder.
  • Topplacering i DI: Silkeborg skal igen ligge i TOP-5 i Dansk Industris erhvervsvenlighedsundersøgelse.
  • Smidig sagsbehandling: Hurtigere processer og en serviceminded forvaltning.